תמ"א 38
 

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38) הינה קבוצה של תקנות המטפלות בסיכונים הנובעים מרעידות אדמה. ישנו חשש שבמקרה של רעידת אדמה משמעותית בישראל, יהיו בישראל התמוטטויות רבות של מבנים וכן נפגעים רבים.

התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה, ת"י 413 הפך למחייב החל מינואר 1980.
ההערכות אומרות שמרבית המבנים שנבנו לפני 1980 אינם עומדים בדרישות התקן.

המחיר של חיזוק המבנים והתאמתם לעמוד ברעידת אדמה הינו גבוה מאד.

תמ"א 38 נועדה להעניק תמריץ כספי לחיזוק מבנים, על ידי הגדלת זכויות הבנייה וקיצור זמן ההליכים לקבלת היתר בנייה.

האחריות לביצוע תוכנית תמ"א 38 הינה של בעלי הדירות.

הואיל וביצוע העבודות על חשבון הדיירים הוא בד"כ בלתי אפשרי מבחינה כלכלית, באה תוכנית תמ"א 38 ומציעה לדיירים את הזכות להוסיף דירות למבנה הקיים שיהיו בבעלות משותפת של כל הדיירים, והדיירים יתחלקו ברווחים ממכירת הדירות.

לאור מורכבות הנושא קמו חברות קבלניות לביצוע תוכנית תמ"א 38 לחיזוק המבנה והוספת דירות, המציעות לדיירים לטפל בנושא עבורם.
החברות בד"כ לוקחות על עצמן את הנטל הכלכלי של הפרויקט, אולם גם לוקחות לעצמן את רווחי הפרויקט, והרווח של הדיירים הוא בניין בטוח יותר, בניין משופץ המעלה את ערך הדירה, ולעתים גם הדירות משופצות כחלק מהתהליך.

כיום נוספו מספר תוכניות חדשות כגון, תמ"א 38/2, פינוי בינוי ועוד.

ההתנהלות מול החברה היזמית הינו מורכב ברמה שיהיה קשה לוועד בית לעשות זאת לבדו. ההתנהלות לביצוע פרויקט תמ"א 38 מול חברה יזמית מחייב ליווי של משרד עורכי דין מנוסה ואיכותי שידע לשמור על האינטרסים של הדיירים ולהגן עליהם מול מניפולציות של החברות.

ההתנהלות כוללת נושאים טכנולוגיים, פיננסיים, חוקיים, וגם לא פעם סיפורים אישיים של הדיירים, ומשרד עורכי דין איכותי ידע "לנגן על התזמורת" עד הגעה לפרויקט מושלם שישמח את הדיירים.

למשרדינו ניסיון רב בפרויקטים של תמא 38 והבנה עמוקה של התהליכים, הפעולות והנהלים הנדרשים, בד בבד עם ניסיון משפטי רב שנים והצלחות יוצאות דופן.

כל וועד בית העומד לפני החלטה לגבי ביצוע פרויקט תמ"א38 בבניין מוזמן ליצור איתנו קשר לבדיקה מקדימה, לתאום ציפיות והבנה לגבי התהליך שאתם עומדים להיכנס אליו.

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר בכל נושא, נשמח לסייע

 

שי אפק - עורכי דין. רח' התעש 10, כפר סבא 44425. טל': 09-7688889 פקס: 09-7688890
site built by metafora